Specification
Prestar NFS-5WR Replacement Wheels 130mm
| Model | NFS-5WR |
| Brand | Prestar |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 130 mm |
| Width Of Tread | 55 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Wheel Centre Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Colour | Black |
| Bearing Type | Plain Hub |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Load Capacity | 150 kg |
| Plate Size | 100x56 mm |
| Plate Hole Size | 11 mm |
| Overall Height | 178 mm |
| Prestar, World's Most Trusted And Highly Recommended Brand |
| Authentic & Original Made From Japan |
| Best Choice for Material Handling |
| In Factories, Packing Lines, Healthcare, Warehouse, Office & Industrial Use: |
| Security Roll Cage, Fully Covered Roll Container, Roll Cage / Roll Container, |
| Logistic Cage, Mesh Push Cart, Side Net Cart, Slim Carts, Trolley, Hand Truck |
| Standard Metal Replacement Castor Wheel |
| Only for Prestar 300 kg Load Trolley / Hand Truck |
|




