Specification
Prestar ACC-WR5 130mm Swivel & Rigid Caster Set
| Model | ACC-WR5 |
| Brand | Prestar |
| Mounting Type | Top Plate Swivel / Rigid |
| Wheel Diameter | 130 mm |
| Width Of Tread | 55 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Wheel Centre Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Colour | Black |
| Bearing Type | Plain Hub |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Load Capacity | 150 kg |
| Plate Size | 100x56 mm |
| Plate Hole Size | 11 mm |
| Overall Height | 178 mm |
| Prestar, World's Most Trusted And Highly Recommended Brand |
| Authentic & Original Made From Japan |
| Best Choice for Material Handling in |
| Factories, Healthcare, Warehouse, Kitchen, Cafes, Home, and Office Use: |
| Security Roll Cage, Fully Covered Roll Container, Roll Cage / Roll Container, |
| Logistic Cage, Mesh Push Cart, Side Net Cart, Slim Carts, Trolley, Hand Truck |
| Standard Metal Spare Replacement Castor Wheel |
| 130mm or 5" Swivel & Rigid Set Sold as SET: 4 pcs ( 2pcs Rigid and 2pcs Swivel ) Load capacity of the set (4 wheels) : 300kg |
Key Product Highlights:
|
Description
Spare Castor Series. Standard Prestar 5" castor






