Specification
Material Handling Pallet Mesh
A convenient, cost efficient in the sense that they are portable, durable, collapsible,
stackable and provides better space utilization and promotes better material handling.
| Brand | Logsmith |
| External Dimension | (mm) |
| Width | 600 (24") |
| Length | 800 (32") |
| Height | 650 (26") |
| Mesh (mm) | |
| Wire | 6 mm |
| Pitch | 50 mm |
| Leg Height (mm) | 100 (4”) |
| Stackability (layers) | 4 |
| Volume (m3) | 0.22 |
| Unit Weight (kg) | 29 kg |
| Load Capacity | 800 kg |
Description
Key Product Features:
|



