Ethos 983MDZ160P57 Extra Heavy Duty Swivel Caster
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel with Brake |
| Wheel Diameter | 152.4 mm |
| Width Of Tread | 76.2 mm |
| Tread Material | Solid Ductile-Iron |
| Wheel Colour | Red |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Oil Resistance | Excellent |
| Water Resistance | Fair |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -60℃ / +148℃ |
| Load Capacity | 1451 kg |
| Bearing Type | Double Ball bearing |
| Plate Size | 133.35x184.15 mm |
| Plate Hole Centres | 86x133 or 103x155 mm |
| Plate Hole Size | 14.29 mm |
| Overall Height | 203.2 mm |
| Offset | 82.55 mm |
|
Key Product Highlights:
|







