Specification
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Rigid/ Fixed |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 87 |
| Tread Material | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Centre Material | Polypropylene |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / +60 °C |
| Load Capacity | 80 kg |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Size of Plate | 77 x 67 mm |
| Plate hole centres | 61.5/56 x 51.5/46.5 mm |
| Overall Height | 135 mm |
Description
Tente Caster Wheel / Castor Wheel
- Fixed castor, Fork made of pressed steel, zincchromatised,
- Wheel centre made of Polypropylene, Tread: TENTEprene (thermoplastic rubber), grey non-marking, plain bearing, plate fitting



