Specification
Tente Caster Wheels / Castor Wheels Light Medium Duty for Industrial use
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Screw Threaded Stem Swivel |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 87 |
| Tread Material | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Centre Material | Polypropylene |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / + 60 °C |
| Load Capacity | 100 kg |
| Bearing Type | Precision ball bearing |
| Housing Material | High grade synthetic materials with threadguards |
| Threaded Stem | M10 x 17 mm |
| Swivel Interference | 199 mm |
| Overall Height | 162 mm |
| Offset | 37 mm |
Description
- Swivel castor, Housing and wheels made from high grade synthetic materials, with integrated threadguards, all metal parts are yellow passivated.
- Wheel centre made of Polypropylene, Tread: TENTEprene (thermoplastic rubber), grey nonmarking, precision ball bearing, with threadguards, threaded stem with hexagon neck



