Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel :
For Furniture and Apparatus usage.
Medium Duty Industrial Castor - ISO Standard
| Brand | Ethos |
| Product Code | 121 TBA 040 T02 |
| Mounting Type | Screw Threaded Stem Swivel |
| Wheel Diameter | 40 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Nylon |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Average |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Colour coated Nylon |
| Load Capacity | 25 kg |
| Threaded Stem Size | 3/8" - 16UNC |
| Threaded Stem Length | 15 mm |
| Overall Height | 56 mm |
| Overall Width | 32 mm |
Description
- Furniture and Apparatus. Medium Duty Industrial Castor - ISO Standard
- Housing made of nylon hooded design. Body Parts: 40-50mm, black coated and other colours.
- Twin wheel nylon material, natural black non-marking. Suit carpet and tile floors, abrasive, impact and water resistance.
- Stopper available on this version . Other colours are available on quantity request.










