Specification
Caster Wheel / Castor Wheel . Impak-Kingpinless Heavy Duty. An Original American Colson Product
| Brand | Colson |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 51 mm |
| Tread Material | Phenolic |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -40℃ / +148℃ |
| Load Capacity | 475 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Plate Size | 114x102 mm |
| Plate Hole Centres | 71 x 84 mm |
| Plate Hole Size | 11.2 mm |
| Overall Height | 191 mm |
| Offset | 117 mm |
Description
- Impak-Kingpinless Heavy Duty. An Original American Colson Product
- Bracket made of hardened steel Double ball hardened race ways. Impak kingpinless constructed
- Metal Parts: Zinc Platted. Phenolic reinforced macerated fabric






