Specification
COLSON Caster Wheel / Castor Wheel : Impak-Kingpinless Heavy Duty
| Brand | Colson |
| Mounting Type | Wheels Only |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 51 mm |
| Tread Material | Semi Steel |
| Wheel Centre Material | Semi Steel |
| Wheel Colour | Dark Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -40℃ / +148℃ |
| Load Capacity | 450 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Profile | Flat |
| Bore Size | 19.4 mm |
| Hub Length | 61 mm |
| Bush | Steel |
Description
- Impak-Kingpinless Heavy Duty. An Original American Colson Product
- Semi-steel, cast iron toughened with steel







