Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : In Compliance To JIS/USA Standard Specification. Medium duty industrial usage ~ Low height.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel with brake |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Polyurethane (PU) |
| Hardness of Tread | Shore A 94± |
| Wheel Colour | Green |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Temperature Range | -30℃ / +70℃ |
| Load Capacity | 140 kg |
| Bearing Type | Double ball Bearing |
| Plate Size | 90x90 mm |
| Plate Hole Centres | 68x68 / 71x71 mm |
| Plate Hole Size | 10.5 mm |
| Overall Height | 130 mm |
| Offset | 30 mm |
Description
- In Compliance To JIS/USA Standard Specification. Medium duty industrial usage ~ Low height.
- Housing made of heavy duty steel, double ballrace swivel head. Metal parts: Zinc plated
- Wheel: Polyurethane inserted ball bearing for resilence and long-lasting lubrication. PU interlocked to heavy gauged steel-core






