Specification
Caster Wheel / Castor Wheel :
INOX highly recommended for Food Industries.
Housing made of stainless steel SUS304.
| Brand | Ethos |
| Product Code | 7013 EDS 100 PQYO |
| Mounting Type | Hole Fitting Swivel |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Synthetic Rubber |
| Wheel Colour | Greyish Blue |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -5℃ / +40℃ |
| Load Capacity | 90 kg |
| Bearing Type | Cup Ball |
| Housing Material | Stainless Steel Inox SUS304 |
| Centre Hole Size | 12.2 mm |
| Centre Hole Top Area | 57 mm |
| Offset | 40 mm |
| Overall Height | 131.5 mm |
Description
- Housing made of stainless steel SUS304. Constructed with double Inox ballrace swivel head
- Non-marking synthetic grey rubber bonded to polypropylene centre with cup and core bearing.
- Shock resistant & fair resistance to chemical, steam & abrasion
- Hardness: 85± Shore A • Temperature Range: -5ºC to +40ºC.
- INOX highly recommended for Food Industries










