Specification
Caster Wheel / Castor Wheel : INOX highly recommended for Food Industries. Housing made of stainless steel SUS304.
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Synthetic Rubber |
| Wheel Colour | Greyish Blue |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -5℃ / +40℃ |
| Load Capacity | 70 kg |
| Bearing Type | Cup Ball |
| Housing Material | Stainless Steel Inox |
| Plate Size | 90 x 70 mm |
| Plate Hole Centres | 65-75 x 45-55 mm |
| Plate Hole Size | 9 mm |
| Offset | 28 mm |
| Overall Height | 109 mm |
Description
- Housing made of stainless steel SUS304. Constructed with double Inox ballrace swivel head
- Non-marking synthetic grey rubber bonded to polypropylene centre with cup and core bearing.
- Shock resistant & fair resistance to chemicals, steam & abrasion
- Hardness: 85± Shore A • Temperature Range: -5ºC to +40ºC.
- INOX highly recommended for Food Industries










