Specification
Caster Wheels / Castor Wheels - HI-TECH DESIGNER’S CASTOR. Twin-tech For Medical Equipments & Other Apparatus
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Screw Threaded Swivel with Brake |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Tread Material | Hi-tech Polyurethane |
| Wheel Colour | Warm Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Load Capacity | 50 kg |
| Threaded Stem Size | M12 |
| Threaded Stem Length | 30 mm |
| Offset | 25.5 mm |
| Overall Width | 51 mm |
| Overall Height | 92 mm |
Description
- HI-TECH DESIGNER’S CASTOR. Twin-tech For Medical Equipments & Other Apparatus
- Castors: American patent. Housing made of fully Hi-tech Nylon material (light weight).
- Sealed double ballrace swivel head. Body Color: Off-white or greyish-blue (RAL 9003)
- Wheels: Made of High-tech polyurethane in greyish-blue or warm-grey (RAL 7005).
- Precision ball bearings Twin-tech PU coated on Hi-tech Nylon core






