Specification
Caster Wheels / Castor Wheels - HI-TECH DESIGNER’S CASTOR. Twin-tech For Medical Equipments & Other Apparatus
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel with Brake |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Tread Material | Hi-tech Polyurethane |
| Wheel Colour | Warm Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Bearing Type | Precision Ball Bearing |
| Load Capacity | 100 kg |
| Plate Size | 92x64 mm |
| Plate Hole Centres | 71-78x45 mm |
| Plate Hole Size | 8.5 mm |
| Overall Width | 66 mm |
| Overall Height | 135 mm |
| Offset | 29 mm |
Description






