Specification
Caster Wheels / Castor Wheels Light Duty for Industrial Use
| Brand | Parkwon |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 25 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Centre Material | Nylon |
| Wheel Colour | Red |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Load Capacity | 55 kg |
| Plate Hole Centres | 54 x 24 mm |
| Plate Size | 65 x 48 mm |
| Overall Height | 64 mm |
| Hole Size | M6 |
| Offset | 20 mm |
Description
- Pressed steel frame heat treatment and zinc galvanized. Swivel double ballrace constructed with precision steel ball Wheel
- PLY - 50mm PU black on nylon core, plain bearing (without threadguards)
- PLY - 63mm PU red on nylon core, plain bearing (without threadguards)
- PLY - 75 ~ 125mm PU red on nylon core, single ball bearing (with plastic threadguards)
- Hardness: 94± Shore A. Temperature Range: -20°C to +90°C






