Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel :
In Compliance to German ISO Specification
| Mounting Type | Top Plate Swivel with Brake |
| Product Code | 343 WBR 100 P62 |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Hardness of Tread | Shore A 80± 5 |
| Width Of Tread | 30 mm |
| Tread Material | Solid Rubber Tyre |
| Wheel Centre Material | Steel |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Fair |
| Oil Resistance | Fair |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Temperature Range | -20℃ / +60℃ |
| Load Capacity | 70 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Plate Size | 105x85 mm |
| Plate Hole Centres | 80x60 mm |
| Plate Hole Size | 9.6 mm |
| Offset | 38 mm |
| Overall Height | 128 mm |
Description
- In Compliance to German ISO Specification
- Galvanized pressed steel. Double ballrace swivel head
- Top plate black bolt hole spacing according to ISO standard
- Solid rubber tyre with pressed steel hub (riveted design)
- Quiet operation. Roller bearing. Maximum working speed 4 Kph






