Specification
FOOT MASTER Caster Wheels / Castor Wheel Heavy Duty.
Acquired CE Mark and R&D Recognition
| Brand | Footmaster |
| Mounting Type | Top Plate Fixed |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 48 mm |
| Tread Material | Hi Impact MC Nylon |
| Wheel Centre Material | MC Nylon |
| Wheel Colour | White |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -10℃ / +90℃ |
| Load Capacity | 700 kg |
| Bearing Type | #6204 Ball bearing |
| Plate Size | 100x85 mm |
| Plate Hole Centres | 45-60x77-80 mm |
| Plate Hole Size | 9 mm |
| Overall Height | 206 mm |
Description
- Acquired CE Mark and R&D Recognition
- Pressed steel frame heat treatment, powder coated
- Swivel double ballrace constructed with precision steel ball bearing



