Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : In Compliance to German ISO Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 80 mm |
| Width Of Tread | 30 mm |
| Tread Material | Polypropylene (PP) |
| Wheel Colour | White |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Average |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -20℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 70 kg |
| Profile | Convex |
| Hub length | 41 mm |
| Bore size | 12 mm |
| Bush | Steel |
Description
- In Compliance to German ISO Specification
- Tough load for industrial usage
- Safety load at max speed 4 Kph






