Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 203 mm |
| Width Of Tread | 69.85 mm |
| Tread Material | Pneumatic Tyre |
| Wheel Centre Material | Steel |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Marking |
| Load Capacity | 134 kg |
| Bearing Type | Double ball bearing |
| Plate Size | 101.6x114.3 mm |
| Plate Hole Centres | 66.7x92.1 mm |
| Plate Hole Size | 9.53 mm |
| Overall Height | 233.68 mm |
| Offset | 41.28 mm |
Description
- In Compliance To Amercican Standard. Bracket made of hardened steel, welded double ballrace swivel head
- Rubber tread inflate with air for cushion effect. Good for transporting fragile intrument on bumpy floor





