Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheels Only |
| Wheel Diameter | 152.4 mm or 6 inches |
| Width Of Tread | 61.9 mm or 4 inches |
| Tread Material | Pneumatic Tyre |
| Wheel Centre Material | Steel |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Marking |
| Load Capacity | 86 kg or 190 lbs |
| Bearing Type | Double ball bearing |
| Tire Rating ply | 4 |
| Air Rating psi | 50 |
| Bore Size | 1/2" / 3/4" |
| Hub Length | 2 7/15" |
| Tread Style | Ribbed |
Description
- In Compliance To Amercican Standard
- Rubber tread inflate with air for cushion effect
- Good for transporting fragile intrument on bumpy floor






