Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel :
Light duty for office and home furniture use
| Brand | Ethos |
| Product Code | 111 RUB 050 T93 |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 50 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Wheel Centre Material | Rubber |
| Wheel Colour | Black |
| Hardness of Thread | Shore A 70°±3º |
| Flooring Measures | Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Fair |
| Oil Resistance | Fair |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Temperature Range | -20℃ / +60℃ |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Chrome Plated Steel |
| Load Capacity | 40 kg |
| Threaded Stem Size | 1/2" - 20UNF mm |
| Threaded Stem Length | 15 mm |
| Overall Height | 69 mm |
Description
- In Compliance To Japanese Industrial Specification
- Housing made of steel. Double ballrace swivel head. Metal parts: 2mm chrome platted
- Made of natural rubber black tire tread. Light duty for office and home furniture use





