Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel :
For Furniture and Apparatus usage. Medium Duty Industrial Castor - ISO Standard
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Friction Ring Swivel |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 40 mm |
| Tread Material | Nylon |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Average |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Colour coated Nylon |
| Load Capacity | 30 kg |
| Friction Ring Stem Size | 11 mm |
| Friction Ring Stem Length | 22 mm |
| Overall Height | 61 mm |
| Overall Width | 40 mm |
Description
- Furniture and Apparatus. Medium Duty Industrial Castor - ISO Standard
- Housing made of nylon hooded design. Body Parts: 40-50mm, black coated and other colours.
- Twin wheel nylon material, natural black non-marking. Suit carpet and tile floors, abrasive, impact and water resistance.
- Stopper available on this version . Other colours are available on quantity request.










