Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel :
In Compliance To Korean Industrial Specification
| Mounting Type | Top Plate Fixed |
| Product Code | 172 NOA 050 P42 |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 20 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 100± |
| Tread Material | Polyamide |
| Wheel Colour | White |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -40℃ / +90℃ |
| Load Capacity | 40 kg |
| Plate Size | 60x42 mm |
| Plate Hole Centres | 45x26 mm |
| Plate Hole Size | 6.5 mm |
| Overall Height | 65 mm |
Description
- In Compliance To Korean Industrial Specification
- Bracket made of pressed steel, galvanized zinc
- Made of high quality injection polyamide
- Strong load capacity and impact strength
- Oil & abrasion resistance







