Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel :
In Compliance To Japanese Industrial Specification
In Compliance To Japanese Industrial Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 25 mm |
| Width Of Tread | 12 mm |
| Tread Material | Cast-Iron |
| Wheel Colour | Natural lacquer painted colour |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Oil Resistance | Excellent |
| Water Resistance | Fair |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -60℃ / +148℃ |
| Load Capacity | 10 kg |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Plate Size | 35x30 mm |
| Plate Hole Centres | 28x22 mm |
| Plate Hole Size | 4 mm |
| Overall Height | 35 mm |
| Offset | 11 mm |
Description
- In Compliance To Japanese Industrial Specification. Bracket made of press steel. Natural metal finished lacquer painted colour
- Single ballrace swivel head. Made of casting high quality iron material, machine finished
- Heavy static load, good wear resistance. Work well on chip littered floor environment




