Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : In Compliance To Japanese Industrial Specification
| Mounting Type | Screw Threaded Stem Swivel with Brake |
| Wheel Diameter | 65 mm |
| Width Of Tread | 25 mm |
| Tread Material | Nylon |
| Wheel Colour | White |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -40℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 60 kg |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Threaded Stem Size | 1/2" - 20UNF |
| Threaded Stem Lentgh | 15 mm |
| Overall Height | 85 mm |
| Offset | 24 mm |
Description
- In Compliance To Japanese Industrial Specification
- Bracket made of press steel. Single ballrace swivel head. Wheels made of high quality injection nylon-6
- Strong load capacity and impact strength. Good abrasion resistance






