Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : In Compliance To Japanese Industrial Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Width Of Tread | 45 mm |
| Tread Material | Solid Nylon-6 |
| Wheel Colour | White |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -40℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 520 kg |
| Bearing Type | Plain ball Bearing |
| Plate Size | 140x140 mm |
| Plate Hole Centres | 112x112 mm |
| Plate Hole Size | 11.5 mm |
| Overall Height | 250 mm |
| Offset | 58 mm |
Description
- In Compliance To Japanese Industrial Specification
- Housing made of heavy gauge steel
- Metal parts: Electro-galvanized finished
- Made of solidy nylon-6
- Resistance to chemicals







