Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : In Compliance To Japanese Industrial Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Rigid / Fixed with Brake |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 45 mm |
| Tread Material | Solid Nylon-6 |
| Wheel Colour | White |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -40℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 400 kg |
| Bearing Type | Plain ball Bearing |
| Plate Size | 137x93 mm |
| Plate Hole Centres | 112x63 mm |
| Plate Hole Size | 11 mm |
| Overall Height | 198 mm |
Description
- In Compliance To Japanese Industrial Specification. Housing made of heavy gauge steel. Metal parts: Electro-galvanized finished
- Wheels: Made of solidy nylon-6. Resistance to chemicals. Temperature Range: -40ºC to +80ºC







