Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Screw Threaded Stem Swivel |
| Wheel Diameter | 41 mm |
| Width Of Tread | 20 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 82± |
| Tread Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Centre Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Colour | Blue |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Temperature Range | -20℃ / +90℃ |
| Bearing Type | Double Precision Ball Bearing |
| Load Capacity | 40 kg |
| Threaded Stem Size | M12 |
| Threaded Stem Length | 30 mm |
| Overall Height | 60 mm |
| Offset | 20 mm |
Description
- In compliance to Korean Standard Specification
- Armor steel, double ballrace swivel path frame heat treatment
- Rig thickness: 2.5mm • Plate thickness: 3.5mm. Finish: Black lacquer
- PP core double precision ball bearing (No threadguards)
- Quiet rolling, abrasive, impact, water and chemical resistance








