Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : In compliance to Korean Standard Specification
| Mounting Type | Screw Threaded Stem Swivel with Brake |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 92 ~ 95± |
| Tread Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Centre Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Colour | Blue |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Temperature Range | -20℃ / +90℃ |
| Bearing Type | Double Precision Ball Bearing With Tread Guards |
| Load Capacity | 110 kg |
| Threaded Stem Size | M12 |
| Threaded Stem Length | 30 mm |
| Offset | 34 mm |
| Overall Height | 137 mm |
Description
- In compliance to Korean Standard Specification
- Armor steel, double ballrace swivel path frame heat treatment
- Rig thickness: 2.5mm • Plate thickness: 3.5mm. Finish: Black lacquer
- PP core double precision ball bearing (with plastic threadguards)
- Quiet rolling, abrasive, impact, water and chemical resistance










