Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel :
In compliance to Korean Standard Specification
| Brand | Ethos |
| Product Code | 273 URY 100 P01 |
| Mounting Type | Top Plate Swivel with Brake |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 94± A |
| Tread Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Colour | Red |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Temperature Range | -20℃ / +90℃ |
| Load Capacity | 100 kg |
| Bearing Type | Double ball bearing (with plastic threadguards) |
| Plate Size | 92x65 mm |
| Plate Hole Centres | 73x45 mm |
| Plate Hole Size | 8.3 mm |
| Overall Height | 133 mm |
| Offset | 32.5 mm |
Description
- In compliance to Korean Standard Specification
- Armor steel, double ballrace swivel. Path frame heat treatment
- Rig thickness: 2.5mm • Plate thickness: 3.5mm • Finish: Zinc plated
- Quiet rolling, protect floors, cushion ride and impact resistance















