Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel :
In Compliance To Japanese Industrial Specification.
Medium duty industrial usage
| Brand | Ethos |
| Product Code | 661 PUZ 075 J01 |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Centre Material | Steel |
| Hardness of Tread | Shore A 94± |
| Wheel Colour | Green |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Temperature Range | -30℃ / +70℃ |
| Load Capacity | 120 kg |
| Bearing Type | Double ball Bearing |
| Plate Size | 82x82 mm |
| Plate Hole Centres | 63x63 mm |
| Plate Hole Size | 9.5 mm |
| Overall Height | 101 mm |
| Offset | 22 mm |
Description
- In Compliance To Japanese Industrial Specification. Medium duty industrial usage
- Housing made of heavy gauge steel. Metal parts: Electro-galvanized finished
- Wheel: Polyurethane inserted ball bearing for resilence and long-lasting lubrication.PU interlocked to heavy gauged steel-core






