Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel :
In Compliance To Japanese Industrial Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel with Brake |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 21 mm |
| Tread Material | Soft Rubber |
| Wheel Colour | Black |
| Hardness of Thread | Shore A 70°±3º |
| Flooring Measures | Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Fair |
| Oil Resistance | Fair |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Temperature Range | -20℃ / +60℃ |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Load Capacity | 25 kg |
| Plate Size | 60x48mm |
| Plate Hole Centres | 46x35 mm |
| Plate Hole Size | 6 mm |
| Overall Height | 65 mm |
| Offset | 18 mm |
Description
• In Compliance To Japanese Industrial Specification
• Bracket made of pressed steel 1.5mm, galvanized zinc 25 ~ 40mm castor with single ballrace swivel head
• 50mm castor with double ballrace swivel head
• Soft rubber tread on hard rubber core, black tire marking
• Nylon bush inserted on wheel bore
• Hardness: 70± Shore A • Temperature Range: -20° to +60°C
• Bracket made of pressed steel 1.5mm, galvanized zinc 25 ~ 40mm castor with single ballrace swivel head
• 50mm castor with double ballrace swivel head
• Soft rubber tread on hard rubber core, black tire marking
• Nylon bush inserted on wheel bore
• Hardness: 70± Shore A • Temperature Range: -20° to +60°C








