Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : Quiet rolling, protect floors, cushion and impact resistance
| Brands | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 23 mm |
| Tread Material | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Colour | Grey |
| Hardness of Thread | Shore A 75± |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Excellent |
| Abrasion Resistance | Average |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Temperature Range | -20℃ / +80℃ |
| Bearing Type | Single ball bearing (with plastic threadguards) |
| Load Capacity | 90 kg |
| Plate Size | 60x60 mm |
| Plate Hole Centres | 45x45 mm |
| Offset | 24 mm |
| Plate Hole Size | 6 mm |
| Overall Height | 123 mm |
Description
- Thermoplastic rubber grey (non-marking). Single ball bearing intergrated with plastic threadguards
- Armor steel double ballrace swivel head. Path frame heat treatment
- Rig thickness: 2mm • Plate thickness: 2mm. Finish: Zinc Plated
- Hardness: 75± Shore A • Temperature Range: -20°C to +80°C.
- Quiet rolling, protect floors, cushion and impact resistance












