144GIA040T09 40mm Swivel Caster with Brake
| Mounting Type | Screw Threaded Stem Swivel with Brake |
| Product Code | 144 GIA 040 T09 |
| Wheel Diameter | 40 mm |
| Width Of Tread | 17 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 70°±3º |
| Tread Material | Soft Rubber |
| Wheel Centre Material | Hard Rubber |
| Wheel Colour | Greyish Blue |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Fair |
| Oil Resistance | Fair |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Temperature Range | -20℃ / +60℃ |
| Load Capacity | 20 kg |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Threaded Stem Size | 1/2" - 20UNF |
| Threaded Stem Length | 15 mm |
| Offset | 20 mm |
| Overall Height | 60mm |
| Key Product Highlights:
|






