Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel :
Gate and Track Roller. Designed for Inverted Track
Gate and Track Roller. Designed for Inverted Track
| Brand | Ethos |
| Product Code | 102 VGW 100 DB |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 23 mm |
| Tread Material | Mild Steel |
| Wheel Colour | Silver |
| Load Capacity | 400 kg |
| Bearing Type | 6202 |
| Bore Size | 12 mm |
| Hub Length | 23 mm |
Description
- Gate and Track Roller. Designed for Inverted Track
- VGW - V Groove mild-steel contructed 120 degrees angle
- Made of cast iron and mild steel Precision ball bearing and roller bearing.
- High temperature: -40°C to +400°C



