Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : Global Design for Travelator and Walkway
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Hole Fitting Swivel ( Single Side-Disk ) |
| With Left OR Right Brake Shoe | |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Bearing Type | Single ball bearing |
| Load Capacity | 80 kg |
| Centre Hole Size | M12 |
| Centre Hole Top Area | 25 mm |
| Overall Height | 154 mm |
| Groove Width | 3.4 -+ 0.5 mm |
| Hub size | 42 mm |
Description
- Global Design for Travelator / Walkway. Housing made of pressed steel zinc passivated. Metal thickness: 2.5mm
- Singe Side-Disk Groove PU, u-grooved. Single ball bearing. With Left or Right Brake Shoe
- 2 PU tracks automatically dip and station into groove of travelator.




