Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : Global Design for Travelator and Walkway
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Hole Fitting Swivel |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Bearing Type | Single ball bearing |
| Load Capacity | 60 kg |
| Centre Hole Size | M12 |
| Centre Hole Top Area | 25 mm |
| Overall Height | 132 mm |
| Hub size | 42 mm |
Description
- Global Design for Travelator / Walkway.
- Housing made of pressed steel zinc passivated. Metal thickness: 2.5mm




