Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : In compliance to Korean Standard Specification
| Remarks | Available by special order/ request only |
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 92 ~ 95± |
| Tread Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Centre Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Colour | Blue |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Temperature Range | -20℃ / +90℃ |
| Bearing Type | Double Precision Ball Bearing w/ plastic Tread Guards |
| Load Capacity | 120 kg |
| Profile | Round |
| Bore Size | 10.1 mm |
| Hub Length | 40 mm |
Description
- Institutional Medium Duty. In compliance to Korean Standard Specification
- Wheel made of Polyurethane, red non-marking PP core double precision ball bearing (with plastic threadguards)
- Quiet rolling, abrasive, impact, water & chemical resistance
- Hardness 92 ~ 95± Shore A. Temperature Range: -20°C to +90°C






















