Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : American Industry Standard (RoHS Compliant)
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Centre Material | Polyolefin |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Temperature Range | -20℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 80 kg |
| Bore Size | 9.8 mm |
| Hub length | 38.5 mm |
Description
- American Industry Standard (RoHS Compliant). Polyurethane hi-tech mechanically bonded to polyolefin core.
- Grey, non-marking, double cone ball bearing. Quiet rolling, abrasive, impact, water and chemical resistance.
- Hardness: 95± shore A. Temperature Range: -40°C to +80°C.









