Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel :
Quiet rolling, protect floors, cushion ride and impact resistance.
Quiet rolling, protect floors, cushion ride and impact resistance.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Hollow / Hole Fitting with Brake |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 70± |
| Tread Material | Performa Rubber |
| Wheel Centre Material | Polyolefin |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -20℃ / +80℃ |
| Bearing Type | Centre Ball Bearing |
| Load Capacity | 110 kg |
| Offset | 82 mm |
| Centre Hole Size | 10.3 mm |
| Centre Hole Top Area | 64 mm |
| Overall Height | 127 mm |
Description
- Hi-tech performa rubber, thermoplastic elastomer tread bonded to polyolefin core.
- Grey, non-marking Single ball bearing with threadguards.
- Quiet rolling, protect floors, cushion ride and impact resistance.
- Hardness: 70± Shore A. Temperature Range: -20°C to +80°C.









