Specification
| Brand | Footmaster |
| Mounting Type | Top Plate w/ Brake |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 48 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 95± 2 |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Centre Material | Aluminium Die-cast |
| Wheel Colour | Lemon Yellow |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -10℃ / +90℃ |
| Load Capacity | 500 kg |
| Bearing Type | Double ball bearing |
| Plate Size | 100x85 mm |
| Plate Hole Centres | 80/77 x 60/45 mm |
| Plate Hole Size | 9 mm |
| Overall Height | 206 mm |
| Offset | 50 mm |
Description
- Pressed Steel. Bi-level balls upon ball seats in the swivel head. Kingpin dynamically pressed and bolted wheel axle
- Top brake system with ABS resin pedal and carbon steel. Black powder coating and zinc galvanized
- Wheels: High quality polyurethane tread, firmly bonded, very clean tread form by surface treatment, color lemon yellow,
- 95 Shore A and aluminum center, color silver. Double ball bearing.



