Specification
FOOT MASTER Caster Wheels / Castor Wheel
| Brand | Footmaster |
| Mounting Type | Top Plate Fixed/ Rigid |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 48 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Colour | Lemon Yellow |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -10℃ / +90℃ |
| Bearing Type | Double ball bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Load Capacity | 1200 kg |
| Plate Size | 100 x 85 mm |
| Plate Hole Centres | 80/77 x 60/45 mm |
| Plate Hole Size | 9 mm |
| Overall Height | 157 mm |
Description
- Bi-level balls upon ball seats in the swivel head. Kingpin dynamically pressed and bolted wheel axle
- Top brake system with ABS resin pedal and carbon steel. Black powder coating and zinc galvanized
- Wheels: High quality polyurethane tread, firmly bonded, very clean tread form by surface treatment, aluminum center, color silver. Double ball bearing.



