Specification
Caster Wheels / Castor Wheel :
Shock Absorbing Castors.
| Brand | Footmaster |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 48 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Colour | Lemon Yellow |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -10℃ / +90℃ |
| Bearing Type | Double ball bearing |
| Housing Material | Forged Steel |
| Load Capacity/ 1 pc | 1350 kg |
| Load Capacity/ 4 pcs | 4050 kg |
| Plate Size | 175 x 140 mm |
| Plate Hole Centres | 148/132 X 11/99 mm |
| Shock Absorbing Extent | 80 mm |
| Overall Height | 362 mm |
| Offset | 78 - 92 mm |
Description
- Forged steel plate with khaki powder coating. Aluminum die-casting bracket with bi-level balls upon ball seats in the swivel head and carbon steel legs
- Special rubber cushion for shock absorbing purpose. Standard 65 shore A. Optional 75 shore A. No brake system
- Kingpin dynamically pressed and bolted wheel axle. Ivory texture powder coating and zinc-galvanized
- Wheels: High quality polyurethane tread, firmly bonded, very clean tread form by surface treatment, color lemon yellow, 90 shore A and aluminum center, color silver.
- Double ball bearing. Towable within 20km/h by a power car



