Specification
Caster Wheels / Castor Wheel : Shock Absorbing Castors.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Threaded Stem Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 40 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Centre Material | Aluminum |
| Wheel Colour | Lemon Yellow |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -10℃ / +90℃ |
| Bearing Type | Double ball bearing |
| Load Capacity | 350 kg |
| Threaded Stem Size | M16 mm |
| Threaded Stem Length | 24 mm |
| Spring Height | 30 mm |
| Offset | 36-50 mm |
| Overall Height | 230 mm |
Description
- Top Plate Shock Absorbing Castors. In compliance to Korean Industrial Specification
- Bracket made of AI diecasted. Spring Hardness: 65º or 75º
- Made of polyurethane on aluminum core for heavy duty. Hardness: 95± 2 / 70± 2 Shore A
- Temperature Range: -10ºC to +90ºC. Volume resistance 10� ~ 10⁹ Ω cm Hardness: 2 ~ 3º decreased







