Specification
FOOT MASTER Caster Wheels / Castor Wheel
| Brand | Footmaster |
| Mounting Type | Top Plate Rigid / Fixed |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 48 mm |
| Hardness of Thread | 70 Shore D |
| Tread Material | MC Nylon |
| Wheel Colour | Ivory |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -10℃ / +90℃ |
| Bearing Type | Double ball bearing |
| Housing Material | Carbon & Forge Steel |
| Load Capacity | 900 kg |
| Plate Size | 100 x 85 mm |
| Plate Hole Centres | 80 x 60 mm |
| Plate Hole Size | 9 mm |
| Overall Height | 140 mm |
Description
- Carbon and Forged Steel. Thrust bearing and tapered roller bearing in the swivel head
- Kingpin strongly welded and bolted wheel axle. Strong welded bracket with legs khaki powder coating and zinc-galvanized
- Easy changeable of wheel-set with leg cover. Wheels: High quality MC nylon. High abrasion resistance,
- Shock and impact-resistant,corrosion-resistant. Ivory color.Double ball bearing



