Specification
Caster Wheel / Castor Wheel : INOX highly recommended for Food Industries. Housing made of stainless steel SUS304.
| Brand | GN |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 40 mm |
| Tread Material | Phenolic |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Abrasion Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Very Good |
| Temperature Range | -40℃ / +280℃ |
| Load Capacity | 200 kg |
| Bore Size | 12 mm |
| Hub length | 46 mm |
Description
- RTB Series. Phenolic wheel "DECAL" material. Usable for food alimentary industry.
- Very Good resistance to chemicals, Good resistance to abrasion. Max working speed 4 KPH





