Specification
Caster Wheel / Castor Wheel : In compliance to American Standard Specification. Extra Heavy Duty.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 304.8 mm or 12 inches |
| Width Of Tread | 76.2 mm or 3 inches |
| Tread Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Centre Material | Cast Iron |
| Wheel Colour | Red |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Temperature Range | -40℃ / +60℃ |
| Load Capacity | 1633 kg or 3500 lbs |
| Bearing Type | Precision Ball bearing |
| Bore Size | 1 15/16 inches |
| Hub Length | 3 1/4 inches |
| Profile | Flat |
Description
- Extra Heavy Duty
- In compliance to American Standard Specification
- Full double ballrace ways







