Specification
Caster Wheel / Castor Wheel :
In compliance to American Standard Specification. Extra Heavy Duty.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 304.8 mm |
| Width Of Tread | 76.2 mm |
| Tread Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Centre Material | Cast Iron |
| Wheel Colour | Red |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Temperature Range | -40℃ / +60℃ |
| Load Capacity | 1633 kg |
| Bearing Type | Precision Ball bearing |
| Plate Size | 133.35x184.15 mm |
| Plate Hole Centres | 86x133 or 103x155 mm |
| Plate Hole Size | 14.29 mm |
| Overall Height | 393.7 mm |
| Offset | 82.55 mm |
Description
Key Performance Highlights:
|







