Specification
Caster Wheel / Castor Wheel : INOX highly recommended for Food Industries. Housing made of stainless steel SUS304.
| Brand | Colson |
| Mounting Type | Top Plate Rigid / Fixed |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Hi-tech Polyurethane |
| Wheel Centre Material | Polyolefin |
| Wheel Colour | Maroon |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -40℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 150 kg |
| Bearing Type | Delrin Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel Inox |
| Plate Size | 92x64 mm |
| Plate Hole Centres | 71-78x45 mm |
| Plate Hole Size | 8.5 mm |
| Overall Height | 157 mm |
Description
- 750 UID. Institutional Stainless Steel . Made of stainless steel SUS304. Constructed with double Inox ballrace swivel head
- Hi-tech polyurethane tread bonded to ribbed polyolefin core Maroon non-marking.
- PU Integrated built-in delrin bearing. Resistant to most chemicals, solvents, abrasion, water, acids, shock & impact
- Hardness: 92± Shore A • Temperature range: -43ºC to +85ºC. NSF Certified for Food Industries






