Ethos 753UID100H10 Stainless Steel Swivel Caster
INOX highly recommended for Food Industries.
Housing made of stainless steel SUS304.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Hollow HoleNon-Marking Fitting Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Hi-tech Polyurethane |
| Wheel Centre Material | Polyolefin |
| Wheel Colour | Maroon |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -40℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 125 kg |
| Bearing Type | Delrin Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel Inox |
| Centre Hole Size | 10.3 mm |
| Centre Hole Top Area | 64 mm |
| Offset | 42 mm |
| Overall Height | 127 mm |
|
Key Product Highlights:
|










